Ca în fiecare an, la monumentul din pasul Bratocea dedicat Intrării Trupelor Române în Ardeal în timpul Primului Război Mondial – în 16 august 1916, a avut loc, astăzi, o ceremonie civilă, religioasă și militară.

În cadrul acesteia au fost depuse de coroane de flori la monumentul ridicat în urmă cu 6 ani, a avut loc o slujbă religioasă condusă de pr. protopop Sorin Șerban și au fost susținute alocuțiuni de către primarul Municipiului Săcele, dl. Virgil Popa, de reprezentantul Batalionului 206 Artilerie ”Gen. Mihail Lăcătușu” – căpitanul Suciu Levente și de prof. Liviu Dârjan, președintele de onoare al asociației ”Astra – Despărțământul Frații Popeea.” Ceremonia s-a încheiat cu o paradă militară a Batalionului 206 Artilerie ”Gen. Mihail Lăcătușu”.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *